Zayıf Eller BTC Sattıkça Bitcoin Balinaları Kâr Ediyor

Son güncelleme: 2 hafta önce

Veriler, Bitcoin’in (BTC) 32.000 dolara düştükten sonra hızla el değiştirmeye başladığını ve yalnızca milyonerlerin kazanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bugün itibariyle Glassnode’dan cüzdan bakiyelerini yöneten istatistikler, “dipten satın alan” ana yatırımcıların bakiyesi olan 36 milyon dolar değerindeki 1.000 BTC’yi aşan yatırımcılar olduğunu ortaya koyuyor.

Milyoner cüzdanlar büyümeye devam ediyor

Blok zinciri altyapı sağlayıcısı Bison Trails’de protokol uzmanı olan Elias Simos tarafından derlenen veriler, zenginlerin aralık ve ocak ayı boyunca daha küçük yatırımcılar tarafından satılan Bitcoin’den kazanç sağladığını gösteriyor.

Simos, 1.000 dolardan fazla BTC‘ye sahip adreslerin, bu en son krizin yürürlüğe girmesine rağmen diğerlerinin pahasına artmaya devam ettiğini ifade ediyor.

“Siz satış yaparken, balinalar Bitcoin’inizi yutuyordu”

BTC/USD 1 Aralık’ta 19.000 dolardan 42.000 dolarlık en yüksek seviyelere çıktıkça daha küçük bakiyeli cüzdanların sayısı azalırken 1.000 BTC’den fazlasına sahip olan grubun, varlığını büyüten bir aykırı değer haline geldiği görülüyor.

Dolayısıyla net etki, güçlü ellere satış yapan zayıf eller olarak kabul ediliyor ve varlık ne kadar zenginse ellerin de o kadar güçlü olduğu düşünülüyor.

Girişimci Alistair Milne, Simos’un bulgularına yanıt vererek milyarderlere, şirketlere ve serbest yatırım fonlarına BTC transferinin bir parçası olunmaması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor ve bunun zamanının en azından şu an olmadığını vurguluyor.

Guggenheim BTC satacağını ima etti

Kurumsal satın alımlar son birkaç ayda Bitcoin’in standart anlatısı haline gelirken bu hafta analistlerin birinden gelen “zayıf eller” sinyali diğer analistlerin büyük ölçüde dikkatini çekiyor.

Kasım ayı sonlarında BTC’ye oldukça büyük bir fon tahsisi yapılacağını açıklayan Guggenheim Partners’ın, hisselerinin bir kısmını şimdiden satmayı planladığı iddia ediliyor. Tetikleyici, pazartesi günü Bitcoin’in hafta sonu düşüşünün konumunu yeniden düşünmek için ivme sağladığını söyleyen CIO Scott Minerd’den geliyor.

  Bitcoin 18 Bin Doların Altına Düştü; Balina Kümesi Destek Bölgelerini İzleme Zamanı

Bitcoin’in parabolik yükselişinin yakın vadede sürdürülemez olduğunu ve bir aksilik karşısında savunmasız olduğunu belirten Minerd, 35.000 dolarlık hedef olan teknik avantajın aşıldığını ve ortadan biraz para alma zamanının geldiğini söylüyor.

Guggenheim’ın ilk girişinden sadece haftalar sonra gelen kararın ardındaki mantığı sorgulayan yanıtlarla birlikte yapılan öneri, piyasa katılımcılarını şaşırtıyor.

Kurumsal alım, Bitcoin için daha temel bir arz ve talep daralmasının ortasında geliyor ve büyük alıcılar, madencilerin her ay üretebileceklerini halihazırda geride bırakıyor. Aynı zamanda madencilerin son günlerde satışlarını arttırdığı görülüyor. Bir teorinin öne sürdüğü gibi tüm zamanların en yüksek seviyelerinde veya neredeyse yakınında iyi kazanılmış kârlar elde ediliyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın