Zcash

Anılarında muhalif ihbarcı olan eski CIA çalışanı Edward Snowden şöyle diyor: “Gizleyecek hiçbir şeyin olmadığı için mahremiyet hakkını umursamadığınızı savunmak, ifade özgürlüğünü umursamadığınızı söylemekten farklı değildir. Çünkü söyleyecek hiçbir şeyin yok. ‘Saklayacak hiçbir şeyim yok’ dediğinizde, ‘Bu hakkım umrumda değil’ demiş oluyorsunuz.”

Snowden’ın ifşa ettiği gibi, üç harfli devlet kurumları, vatandaşlarının mahremiyetini baltalamak için defalarca çaba sarf etti. Bunu, Big Tech’in her dijital ayak izimizi kontrol eden ve aracılık eden tekeliyle birleştirdiğinizde, mahremiyetimizin aşınmasının gerçekten eşi görülmemiş bir boyutta olduğu açıktır. Mahremiyet kaybı, bilinçsiz davranışsal dürtülerden ve manipülasyondan kimlik hırsızlığına ve mali yıkıma kadar bireylere somut zararlar verebilir.

Zcash, analogdan dijital dünyaya geçişini hızlandırırken, güç dengesini kullanıcıların eline geri vermeyi amaçlayan lider bir kripto para birimidir. Ekim 2016’da piyasaya sürülen Zcash, kullanıcıları için gelişmiş gizlilik sağlamak için en son kriptografiyi kullanmayı amaçlayan bir Bitcoin forkudur. Kökleri yer altı Cypherpunk Hareketi’ne dayanan bilgisayar güvenliği uzmanlarından oluşan Zcash ekibi, sıfır bilgi özlü, etkileşimli olmayan bilgi argümanı (“ZK-SNARK”) kriptografisinin geliştirilmesine öncülük etti.

ZK-SNARK, özel işlemler için teknolojik bir temel olarak hizmet eder. Kullanıcıların, her işlemle ilgili önemli bilgi parçalarını gizlerken, Zcash blok zincirindeki işlemleri güvenli bir şekilde iletmelerini sağlar. Tüm cüzdan adreslerinin ve adres miktarlarının herkes tarafından görülebildiği Bitcoin blok zincirinin aksine Zcash işlemleri korumalıdır. Zcash, kullanıcılarının isteğe bağlı olarak cüzdan adreslerini ve işlem gören miktarları gizlemelerine olanak tanır.

Zcash’ın misyonu hakkında konuşan Electric Coin Company İş Geliştirme Başkanı Andre Serrano, “ECC’de tüm insanların sansür veya gözetim olmaksızın adil ve açık para birimine erişimi olması gerektiğine inanıyoruz. Herkesin ekonomik özgürlüğe ulaşması için eşit fırsat amacıyla Zcash’i inşa ediyoruz. Bugün Zcash, piyasadaki herhangi bir kripto para birimi arasında en güçlü gizlilik biçimini sunuyor. Electric Coin Co.’daki mühendisler ve kriptograflar, güvenli ve gizli işlemler sağlamak için sıfır bilgi kanıtlarının ilk pratik uygulamasını geliştirdiler. Sahip olduğumuz bu yetenekleri genişletmeye devam ediyoruz.

İlgili Haber:  ABD'de Adayların Bitcoin Sahipliği Neden Açıklanmalı?

Zcash’in 2020 Halving’i Katalizör Olarak Hizmet Edebilir

Özel P2P işlemleri sunmanın ötesinde, Zcash selefi Bitcoin’e benzer küresel bir değer deposu olmayı hedefliyor. Bitcoin gibi, Zcash de her dört yılda bir enflasyon oranını yarı yarıya düşüren bir Halving olayı ile 21 milyon birimlik bir sınırı kodladı. 18 Kasım Çarşamba günü New York saatiyle 07.37’de Zcash, madencilerin ödüllerinin blok başına 6,25 ZEC’den 3,125 ZEC’ye düşürüldüğü ilk Halving’i başarıyla tamamladı. Yıllık enflasyon daha sonra ~%25’ten ~% 12.5’e düştü. Bu, Bitcoin’in ~% 1.8 yıllık enflasyon oranından önemli ölçüde daha yüksek. Ancak, Zcash yaşam döngüsünün erken safhalarında bulunuyor. Enflasyon oranının ise zamanla düşmesi bekleniyor.

Halving olayına sahip kripto para birimleri, olay gerçekleştikten kısa bir süre sonra iyi performans gösterme eğilimindedir. Olaydan altı ay öncesinden altı ay sonrasına kadar ölçüldüğünde, Halving olayına sahip en büyük varlıklar ortalama %78 kazanç elde etti. Ölçülen varlıklardan, Halving olayından sonra bunu gerçekleştiremeyen tek varlık ise Bitcoin Cash’tir.

Zcash'in halving'ten sonra iyi performans göstermesi bekleniyor.

Ufuktaki Yeni Gelişmeler

Belki de arz azaltımından daha önemli olan Halving olayına ağın Canopy adı verilen beşinci yükseltmesi eşlik etti.

Zcash yönetişimi ve finansman kararları, kar amacı gütmeyen özel Electric Coin Company (ECC), Zcash Foundation ve daha geniş token sahipleri ve üçüncü taraf geliştiriciler topluluğu arasındaki hassas etkileşimle belirlenir.

Daha önce Zcash madenci ödülü popüler olmayan bir Kurucu Ödülü’nü yerleştirirken (ilk çalışanları blok ödülünün %20’si ile zenginleştirerek), Canopy blok ödülünün %20’sini üç işletmeye tahsis ediyor. Bunlar Büyük Bağış Fonu (%8), ECC (%7 ) ve Zcash Foundation (%5). Büyük Bağış Fonu uzun vadeli kalkınmayı destekleyecek ve fonlar, daha geniş topluluklardan gelen girdilerle Zcash Vakfı tarafından yönetilecektir.

İlgili Haber:  Litecoin, Gizlilik Özelliği Olan Test Ağını Yeniden Başlatıyor

Serrano, “Canopy yükseltmesi ile 2020’den 2024’e kadar yeni bir topluluk geliştirme fonu güvence altına alındı. Bunun, daha fazla ademi merkeziyetçilik ile çeşitli ve dayanıklı bir ekosistemi teşvik edeceğine inanıyoruz. Misyonumuzu ikiye katlamaya ve Zcash ve finansal gizlilik adına yenilikler yapmaya, geliştirmeye ve yaymaya devam edeceğiz. ”

Sorumluluk Zcash alıcısına ait

Gizlilik odaklı bir kripto para birimi olarak Zcash, diğer kripto para birimlerinden farklı benzersiz risklere sahiptir. Korumalı havuz ve kullanıcıların anonim olarak işlem yapabilmesi nedeniyle, yatırımcılar Zcash’in en iyi borsalardan çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğundan korktular. Düzenleyiciler ve politika yapıcılar, para aklama ve yasadışı faaliyetler için Monero ve Zcash gibi mahremiyet paralarının kullanımına ilişkin endişelerini dile getirdiler. Aslında, kripto borsası Shapeshift, düzenleyici baskıyı gerekçe göstererek bu ayın başlarında Zcash, Monero ve Dash’i listeden çıkardı.

Bununla birlikte, New York merkezli kripto borsası Gemini, kullanıcıların korumalı adreslere para çekmesini sağlayan zıt yaklaşımı benimsedi ve bunu yapan ilk büyük ABD borsası oldu. Tıpkı ATM işlemlerinde olduğu gibi, kripto onrampları ve rampaları incelenebilir ve düzenlenebilir, ancak P2P işlemlerinin kendisi anonim nakit işlemlerine benzeyebilir.

Gizlilik madeni paraları etrafındaki yasal aygıt ne olursa olsun, kullanıcılar ve işletmeler, büyük çaplı ticari işlemler gerçekleştirmek ve gerçekten kripto-yerli bir ekonomiyi kolaylaştırmak için gizlilik unsurlarına öncelik verecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın