30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Zenginlerin %18’i Kripto Parayı Enflasyona Karşı Bir Korunma Yöntemi Olarak Görüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Goldman Sachs 150’den fazla aile ofisi ile bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında düzenlenen ankete katılanların neredeyse beşte biri, kripto paraya yoğun ilgi gösteriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Goldman Sachs, 150’den fazla aile ofisi ile kripto paraya dair bir anket gerçekleştirdi.
  • Katılımcıların %18’i kripto parayı, yükselen enflasyona karşı bir korunma yöntemi olarak görüyor.

Goldman Sachs tarafından yapılan yeni bir anket, aile şirketlerinin enflasyona, para biriminin değer kaybetmesine ve öngörülemeyen makroekonomik olaylara karşı olası bir korunma yöntemi olarak kripto paraya yöneldiğini ortaya koydu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Zenginler, Para Birimlerinin Değer Kaybetmesinden Korkuyor

Ankete dünya çapında 150’den fazla aile ofisi katıldı. Ankete katılanların %15’i halihazırda kripto paralara yatırım yaptıklarını (Amerikalı katılımcılar arasında bu oran %25’tir), %40’ı ise fiat para birimlerinin değer kaybetmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Para birimlerinin değer kaybı konusunda endişe duyanların %45’i ise enflasyona karşı bir korunma yöntemi olarak kripto paraya ilgi duyuyor.

Goldman Sachs ortağı ve eşbaşkanı Meena Flynn, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Ailelerin çoğunluğu, internet kadar etkili olabileceğine inandıkları için blok zincir teknolojisi hakkında bankalar ile konuşmaya son derece istekliler.” ifadelerini kullandı.

Yine de birçok aile ofisi tam olarak ikna olmuş değil. Spektrumun en aşağı yönlü ucunda, Amerikan aile ofislerinin %47’si kripto paranın iyi bir değer saklama aracı olmadığına inanıyor. Asyalı katılımcıların da %24’ü bu fikri destekliyor.

Goldman Sachs’ın Kripto Paraya Dair Değişen Fikri

Aile ofisleri gizli olmalarıyla ünlüdür. Bir aile ofisi temelde Blackrock veya kripto odaklı Grayscale gibi bir varlık yönetimi organizasyonudur; ancak tipik olarak yalnızca tek bir ultra yüksek kazançlı bireyin ve ailesinin servetini yöneten bir organizasyon olarak bilinirler.

İlgili Haber:  Bitcoin Stratejistlerin Belirlediği Kilit Seviye Olan 40.000 Dolar Eşiğini Geçemiyor

Ankete katılan aile ofislerinin %22’sinin yönetimi altındaki 5 milyar Doların üzerinde varlık bulunuyor. Katılımcıların %45’i ise 1 milyar ile 4.9 milyar Dolar arasında bir varlığı yönetiyor.

Öte yandan Goldman Sachs’ın anketi, kripto paranın “meşru bir varlık sınıfı olduğu” sonucunu açıklayan bir araştırma raporu yayınlamasının birkaç ay sonrasında geldi. Banka, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Müşteriler, Bitcoin’i büyük ölçüde yeni bir varlık sınıfı olarak ele alıyor; ki bu dikkate değerdir.” ifadelerini kullandı.

Daha geçen yıl Goldman Sachs, kripto paranın yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı olmadığını açık bir şekilde ilan etmişti.

Dünyanın en büyük bankalarından birinin kripto para endüstrisine dair böyle bir fikir değişikliği yaşaması, kriptonun küresel finansal sisteme gittikçe daha fazla entegre olduğunun bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar