Güçlü tanrı ve cesur savaşçı hikayeleri de dahil olmak üzere tüm antik çağ hikayeleri bizi hiç şaşırtmayan detaylar ve olaylarla doludur. Büyük Zeus belki de şu ana kadar duyulagelmiş en popüler hayali tanrıdır. Yunan tanrıları ve onların insanlarla ilişkileri üzerine sayısız film yapılmıştır. Ve Zeus gösterinin dışında hiç ama hiç kalmaz. Eğer Yunan tanrılarından bahseden bir film varsa büyük ihtimalle Zeus başrol oynar. Yunan tanrısı Zeus en popüler tanrı olsa bile, Roma tanrısı Jüpiter de en az Zeus kadar popülerdir. Şimdi bu iki tanrı arasındaki farklara göz atalım.

Zeus ve Jüpiter kuşkusuz farklı isimlerde tanrılardır. Ancak, birçokları Zeus ve Jüpiter’in farklı köken ve öykü anlatanlar tarafından anlatılan aynı tanrılar olduğunu söyler. Jüpiter Roma tanrılarına egemen olandır, Zeus ise Yunan tanrılarının büyük hükümdarıdır. Her iki tanrı da zayıf insanlık ırkının koruyucusu rolünü oynamaktadır. İnanışa göre insanlar dua edip bu iki tanrının adını zikrederse, tanrılar onu kurtarmaya gelir.

Zeus ve Jüpiter geniş gökyüzü ve kükreyen gök gürültüsü tanrılarıdır. Onların varlığı hukuk ve düzeni ve hatta kaderi oluşturur. Zeus ve Jüpiter’in ana silahı yıldırımdır. Attıkları yıldırımları geri toplamak için bir kartal kullanırlar. Attıkları yıldırımları neden geri aldıkları ise soru işaretidir. Zeus kız kardeşi Hera ile evlidir. Jüpiter de benzer şekilde kız kardeşi Juno ile evlidir. Evli olmalarına rağmen bu tanrılar eşlerine sadık bir koca değillerdir. Yunan ve Roma mitolojileri hakkında filmler izlediyseniz veya tanrılar hakkında kitaplar okuduysanız, muhtemelen farklı kadınlarla (ölümlü veya ölümsüz) birçok çocuk sahibi olduklarını öğrenmişsinizdir. Zeus ve Jüpiter aynı zamanda playboy rolü de oynamışlardır. Bunlar Zeus ve Jüpiter arasındaki genel benzerliklerdir.

Zeus ve diğer Yunan tanrıları Olympus dağında yaşar. Zeus’un Poseidon ve Hades adında iki kardeşi vardır. Hades yeraltı dünyasının kralı, Poseidon ise denizin kralıdır. Zeus kendi babası Cronus‘u devirdikten sonra tanrıların tanrısı oldu. Kardeşleri dururken neden Zeus’un tanrıların tanrısı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bazı kaynaklar üç kardeşin kura çektiğini ve Zeus’un şansının yaver gittiğini ve kazandığını yazar.

İlgili Haber:  Jüpiter ile Dünya Arasındaki Fark

Öte yandan, Jüpiter’in birçok isimleri vardır. Bunlar şunlardır: Jove, Latin, Luppiter, Lovis ve Diespiter. Jüpiter Roma tanrılarının tanrısıdır. Bazı kaynaklar onun İtalyan bir tanrı olduğunu söyler. Babası, Satürn, öldüğünde Jüpiter tanrıların tanrısı oldu. Zeus gibi, Jüpiter kardeşleri Neptün ve Plüton ile dünyayı yönetti. Plüton yer altı dünyasına hükmetti, Neptün ise denizleri yönetti. Eğer aciz bir kul iseniz ve Jüpiter’i memnun etmek istiyorsanız; koç, sığır, ve kuzu gibi kurbanlar sunmak zorundasınız.

Zeus ile Jüpiter Arasındaki Fark

Zeus ile Jüpiter arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Jüpiter Roma tanrısı, Zeus ise Yunan tanrısıdır.
  • Jüpiter Roma mitolojisinde Zeus’a eşdeğer tanrıdır.
  • Zeus ile Jüpiter arasında hiçbir fark yoktur. Zeus Jüpiter’dir. Jüpiter de Zeus’tur.
  • Zeus ve Jüpiter göklerin hakimidir. Kardeşleri ise denizler ve yeraltı hakimleridir.
  • Jüpiter’in babası Satürn, Zeus’un babası ise Cronus. Babaları öldüğünde, Zeus ve Jüpiter tahta çıktı.
  • Zeus ve Jüpiter her ikisi de ana silah olarak yıldırım kullanır ve attıkları yıldırımları geri almak için bir kartal kullanırlar.
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın