Zeytinyağı, özellikle Akdeniz’de tüm dünyada kullanılan zeytinlerden elde edilen ortak bir pişirme yağıdır. Tadı bölge, rakım, hasat süresi, damıtım süreci ve diğer etkenlere göre değişir.

Bitkisel yağlar yenilebilir veya yenmez olabilir. Pişirmede kullanılanlar çoğunlukla belirli bir bitki kaynağından türetilir veya iki veya daha fazla yağdan oluşan bir karışım olabilir.

Kaynak ve Üreticiler

Zeytinyağı, Akdeniz bölgesinin geleneksel bir ürünü olan zeytinlerden (Olea europaea; Oleaceae ailesi) çıkarılır. Zeytinyağının başlıca üreticileri arasında Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Yakın Doğu’daki ülkeler bulunmaktadır. Avrupa’da zeytinyağının ana üreticileri İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’dır.

 

Bitkisel yağ kaynağı, yağın veya ürünün türüne göre değişir.

Kalori ve Yağ Kompozisyonu

Zeytinyağı, doymuş yağın% 14’ünü ve tekli doymamış yağın% 73’ünü içerir ve pişirme için tüm yağların en sağlıklı olduğu düşünülür. Bir çorba kaşığı zeytinyağı 120 kalori içerir.

Farklı bitkisel yağların doymuş, tekli doymamış ve çok doymamış yağ yüzdeleri farklıdır. Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ oranı en yüksektir (% 92) ve çoğunlukla tatlılarda kullanılır. Kanola ve ayçiçek yağı en doymuş katı yağlara sahiptir (sırasıyla% 6 ve% 9) ve daha yüksek oranda tekli doymamış yağ içerir (sırasıyla% 62 ve% 82) ve zeytinyağına sadece ikinci sırada tercih edilir. Bir çorba kaşığı bitkisel yağ 120 kalori içerir.

Bu rakamlar yaklaşık değerlerdir; veri kaynağına bağlı olarak hafif farklılıkları vardır.

Kullanım Alanları

Zeytinyağı pişirme için kullanılır, cilt için faydalıdır ve müshil olarak veya bazı ilaçların hazırlanması gibi tıbbi amaçlarla da kullanılır. Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi bazı dinlerde zeytinyağı şifa için bir sembol olarak kullanılır.

Bitkisel yağlar pişirme için kullanılıyor olmasına rağmen, yakıt, kozmetik ve tıbbi ve diğer endüstriyel amaçlı kullanımları da vardır.

Türler

Üç çeşit zeytinyağı, ekstra bakire, bakire ve saf zeytin çeşididir. Ekstra sızma yağı en pahalıdır. Bu tip ilk soğuk presten gelir ve üç tipten en düşük asidite seviyelerine (% 1’den az) sahiptir. Tat aroması ve rengindeki mükemmel dengesinden dolayı, soslarda kullanılır ve ayrıca ekmek ile servis yapılır. Tat ve aroması, geldiği bölgeye göre farklılık gösterir.

Naturel birinci zeytinyağı da zeytinyağının ilk preslenmesinden elde edilir, ancak asidite seviyesi virgin oil asit seviyesinden daha yüksektir (% 3.3’e kadar). Saf zeytinyağı bakire ve rafine edilmiş zeytinyağı karışımına verilen addır. Bu tipin harmanlanmış yapısı nedeniyle, daha pahalı ve yüksek sıcaklıklar içeren pişirmede kullanılır. Rafine ve hafif zeytinyağları kimyasal kontrol yöntemlerle üretilir ve diğer zeytinyağlarına kıyasla sağlıklı olurlar.

Bitkisel yağların farklı türleri palmiye yağı, soya fasulyesi yağı, kanola yağı, kabak çekirdeği yağı, mısırözü yağı, ayçiçeği yağı, aspir yağı, yer fıstığı yağı, üzüm çekirdeği yağı, susam yağı, argan yağı, pirinç kepeği yağı ve bazılarıdır. Bu türler genel olarak fındık yağlarına (kaşu yağı ve fındık yağı), tohumlardan çıkan yağlara (ayçiçeği çekirdeği yağı) ve diğer kaynaklara ayrılabilir.

Özellikleri

Yağın duman noktası, yanmaya başladığı sıcaklıktır. Yüksek sıcaklıklarda pişirirken hafif yağ kullanılması önerilir. Zeytinyağının dumanı normal bitkisel yağdan daha düşük ve 215 ° ila 242 ° arasında değişir. Bitkisel yağların duman noktası, kanola yağı (duman noktası 242 °) ve aspir yağı (duman noktası 265 °) gibi kızartma için kullanılan yağlar açısından daha farklıdır ve daha yüksektir.

Sağlık yararları

Zeytin, kimyasal olmayan ekstraksiyon modu nedeniyle vitamin ve mineral bakımından zengindir. Yüksek oranda mono-doymamış yağ asitleri, örneğin oleik asitler nedeniyle kalp hastalığı oranının düştüğüne inanılmaktadır. Bu, LDL’yi düşürmeye ve HDL düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur ve arteryel duvarlarını daha esnek hale getirir. Anti-oksidatif özellikleri (yağda polifenollerin varlığı sayesinde) kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.

Kanola yağı gibi bitkisel yağlar az miktarda doymuş yağ içerir ve zeytinyağına kıyasla daha ucuzdur. Özel tadımlara lezzet vermek için susam ve hindistancevizi yağları gibi oldukça lezzetli yağlar kullanılır.

Saklama

Tüm yağların, serin ve kuru bir yerde, güneş ışığına maruz kalan alanlardan uzakta depolanması iyi olur. Bazı yağlar açıldıktan sonra 6 ay içinde kullanılmalıdır, zeytinyağı gibi diğerleri ise 9 aydan 2-3 yıla kadar uzar. Susam gibi yağlar ve diğer rafine edilmemiş yağlar tercihen soğuk depoda saklanmalıdır; buna karşın, hindistancevizi ve palmiye yağı gibi doymuş yağlar oda sıcaklığında saklanabilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here