18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Zimbabwe, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Haline Getirmeye Hazırlanıyor!

Önemli Gelişmeler

Ülkenin yüksek kademedeki bir görevlisinin açıklamasına göre, Zimbabwe hükümeti, kripto paraların yasal ödeme hizmetleri için kullanımlarını araştırıyor.

blank

Zimbabwe Bilgisayar Topluluğu kongresinde konuşan emekli tuğgeneral Charles Wekwete, Cumartesi günü yaptığı açıklamasında, araştırmanın bir parçası olarak iş insanları ve vatandaşlar ile fikir alışverişi yaptıklarını söyledi.

blank

Daimi bir sekreter ve e-hükümet teknoloji biriminin başı lan Wekwete, küresel çapta otoritelerin kripto paralar ile ilgili halen politikalar geliştirmeye çalıştığını belirtti. Ancak dijital para birimlerinin adaptasyonuna dair açıklamalar halen net değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Wekwete, bu durumun nedeninin, Bitcoin ve kripto varlıkların daha önce kullandığımız finansal enstrümanlardan daha farklı bir temele dayandığı gerçeği olduğunu söyledi.

Wekwete bunun ardından, fonların sınırlar arası hareketi konusunda yoğun endişeler bulunduğunu ifade etti. Kara para aklama ve illegal para akışı, dünya üzerindeki birçok denetleyici kurum gibi Zimbabweli denetleyicileri de kripto paralar hakkında dikkatli bir şekilde düşünmeye teşvik ediyor.

“Bitcoin Adaptasyonu Üzerinde Çalışıyoruz”

Zimbabwe yetkilisi açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu yüzden hükümetimiz, nihayet belirli bir politika oluşturabilmek için toplumun farklı kesimlerinden görüş toplama yolunu seçti. Er ya da geç, Zimbabwe hükümeti konuyla ilgili açıklama yapacak, ancak henüz o düzeye gelemedik. İstişare süreci halen devam ediyor.

Chainalysis verilerine göre, Eylül ayına kadar güncel verilerde, Afrika’da kripto para adaptasyonu son 12 ayda %1.200 artış gösterdi. Afrika, dünyada en hızlı büyüyen üçüncü kripto para ekonomisini oluşturuyor. Afrika’daki insanlar, bankalar ve borsaların uyguladığı kısıtlamaları aşabilmek için dijital para birimlerine yöneliyor.

Chainalysis’in 2021 raporuna göre Zimbabwe, kripto para adaptasyonu alanında dünyada 61. sırada yer alıyor. 2016 yılında ülkenin merkez bankası, illegal aktiviteler ile ilgili endişelerden dolayı, kurumlardan dijital para birimleriyle işlem yapmayı durdurmalarını talep etmişti.

İlgili Haber:  Zimbabwe Ekonomi Bakanı Halka Bitcoin'e Yatırım Yapma Çağrısında Bulundu!

Ancak Ekim ayı sonunda, Zimbabwe finans bakanı Mthuli Ncube, Bitcoin ve kripto paraların durdurulamaz olduğunu söylemiş ve ülke gençliğinin %30’unun halihazırda dijital para birimlerine yatırım yaptığını belirtmişti. Ancak bununla birlikte Ncube, bu alanda bir tür regülasyona ihtiyaç duyduklarını söylemiş ve yatırımcılar ile beraber bir tür kripto tabanlı ETF üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti.

Kısa bir süre önce El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmesi kripto para dünyasında büyük ses getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend