Zincir İçi Ölçümler, Bitcoin Madencilerinin Fiyat Üzerindeki Etkisinin Azaldığını Gösteriyor

Zincir içi analiz sağlayıcısı CoinMetrics tarafından hazırlanan yeni raporda, madencilerin Bitcoin ağı üzerindeki önemli etkisinin yavaş yavaş azaldığı öne sürüldü.

Araştırma, bir bütün olarak ağ üzerindeki etkilerinin zaman içinde değişip değişmediğini belirlemek amacıyla madencileri, havuz adreslerini ve harcamalarını analiz etti. Madenciler yeni çıkarılan Bitcoin‘i satın almak yerine teslim aldıkları için, bu varlığın doğal net satıcıları olarak kabul edildi.

Blok ödülleriyle ilişkili iki tür adresten gelen net akışların ölçülmesi, madencilerin likidite üzerindeki etkisinde kademeli bir azalma olduğu gerçeğini ortaya koydu. Madencilerin holdingleri ve net transfer hacimleri gibi zincir içi ölçümlerin, madencilerin ağ üzerindeki etkisinin yavaş yavaş azaldığını gösterdiği kaydedildi.

Enerji ve kira gibi işletme maliyetleri itibari para biriminde olduğu için bu durumun, yasal para karşılığında Bitcoin satma baskısı yarattığı belirtildi. Araştırma, madenciler tarafından tutulan arz yüzdesinin genellikle zaman içinde azaldığı sonucuna ulaştı.

Blok ödülünü teslim alan ve onlardan anında işlem alan adreslerin her ikisi de tutulan token sayısında düşüş gördü.

Toplam arz bağlamında bakıldığında, madenciler ve havuzlar tarafından tutulan arzdaki kademeli azalma daha da net şekilde ortaya çıktı. Bununla birlikte rapor, madencilerin ve havuzların toplam arzın “önemli bir kısmını” hâlâ kontrol etmekte olduğunu doğruladı.

Tabloya göre, havuz ve madenci adresleri tarafından tutulan toplam arz yüzdesi, 2015’teki değeri olan yaklaşık %25’ten bugün yaklaşık %18’e düştü. Daha düşük seviyedeki holdinglerin, madencilerin piyasalara daha az Bitcoin aktarması ve bunun da fiyatlar üzerindeki etkilerini azalttığı anlamına geleceği kaydedildi.

Çin’de de tablo çok benzer

Ağın ilk günlerinde, satılan miktarın yanı sıra fiyatlar da çılgınca değiştiği için net akışlar dalgalıydı. Bununla birlikte, büyük olasılıkla yarılanma olayları ve blok ödüllerinde görülen düşüşler nedeniyle dalgalanmalar zaman içinde kademeli olarak azaldı.

  2021 Senesi Bitcoin ve Ethereum İçin Büyük Bir Yıl Olacak

Bu akışlar aynı zamanda dalgalanmalarda kademeli bir düşüş yaşadı ve buradan da madencilerin likidite üzerindeki etkisinde kademeli bir düşüş olduğu sonucuna varıldı.

Madenciliğin çoğunun gerçekleştirildiği ülke olan Çin’deki mevsimsel değişiklikler nedeniyle azalan doğrulama gücü gibi diğer bazı zincir içi ölçümlerin de son zamanlarda düşüşte olduğu tespit edildi. CoinMetrics’e göre yapılan son zorluk ayarlaması, ASIC (Uygulamaya Özgü Tümleşik Devre) döneminin en büyük ve tek aşağı doğru giden ayarlaması olarak kaydedildi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın